Saç Ekimi Nedir?
Saç ekimi veya saç nakli (hair transplantation);saçın yoğun olan bölgeden alınarak, saç kaybına uğrayan bölgeye nakledilmesi ile ortaya çıkan bir tedavi yöntemidir.
Saç kökleri başın arka ve yan bölgelerinden alınır. Saçın alındığı bölge genetik yapı itibari ile dökülmemeye kodlanmıştır. Bu nedenle nakli yapılan saç kökleri işlem gördükten sonrada bu özelliklerini kaybetmezler.
Saç ekimi basitçe saç telinin ekilmesi işlemi değildir. Saç teli cansız bir yapıdır. Sadece saç teli ekilirse bir süre sonra uzamaz ve düşer. Bu nedenle saç kökleri saç folikülü ile birlikte alınarak ekilir.Folikül;saçın içinde büyüdüğü yapıdır. Saçın içinde bulunduğu gözenekli yapı yağ üreterek deriyi ve saçı yağlandırır. Gözenekli yapının dışında görülen kısımlarda özel kaslar yer alır. Bu nedenle ekilen saç köklerinin yeniden ve kalıcı olarak çıkması için saç folikülü ile alınarak ekilmelidir.
Saç ekimi lokal anestezi uygulanarak yapılır. İşlem esnasında ve sonrasında ağrı olmaz. Operasyon sonrası günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz .